Peki iyi tasarımlar nerede saklı?

Başladık bari devam edelim.  İyi bir etkinlik planlamasında, proje geliştirme safhasında olmazsa olmazların başında her ne kadar “fikir” geliyorsa da, fikirlerin anlatımı ancak “tasarım”la mümkün. Hem de iyi tasarımlarla.

Tasarım öncelikli olarak müşteriye fikri, projeyi anlatabilmek adına önemli gibi görünse de, konunun profesyonelleri hemen anlayacaktır, iyi tasarım gerek üretim detayları, tedarikçilerin yönlendirilmesi, mekan kullanımı konusunda da etkinliğin başarısı için oldukça önem taşımaktadır. Özellikle büyük hacimli projelerde, mekan tasarımı, sahne tasarımı, branding, yerleşim planları ve hatta ışık tasarımları işin temelini oluşturmaktadır.

Mekanın çekilen fotoğraflarının üzerine photoshop’ta yapılan düzenlemeleri saymazsak, 3D Max, Maya gibi özel programları kullanabilen – hatta hızlı kullanabilen, etkinlik yönetimi konusunda uzmanlaşmış, tasarımla birlikte malzeme bilgisine sahip yetişmiş tasarımcı sayısı parmakla sayılacak kadar az. İyi tasarımcı pahalı bir yatırım.

Peki, Reklamverenin gerek projeye gerekse projenin ihtiyaçları doğrultusunda tasarıma para ödemediği bir ortamda iyi tasarımcı istihdam etmek/edebilmek ne kadar mümkün? Kaç firma hazırladığı projelerde gerek proje bedeli gerekse tasarım bedeli talep edebiliyor? Kaç reklamveren bu kalemlere para ödemeyi kabul ediyor?

Hem iyi bir proje ekibi  hem iyi tasarımcılar istihdam edeceksiniz hem de  bu giderlerinizi fatura etmeden, komisyon bazlı gelirleriniz içinden sübvanse etmeye çalışacaksınız. Gerçekçi geliyor mu?

Reklam ajansları bu tip giderlerini gerek Reklamcılar Derneği Tavan Fiyat Listesi, Grafikerler Meslek Kuruluşu Tasarım Fiyat listesi gibi bir takım standartlar üzerinden bütçelendirme şansına sahipler. Bir çok reklam ajansı hakkı olan tasarım, kampanya gibi yaratım süreçlerini fatura edebiliyor ve daha sonrasında prodüksiyon, medya yayın bütçeleri üzerinden ayrıca komisyon bazlı hak ettikleri bedeli talep edebiliyorken, Etkinlik Yönetimi/Doğrudan Pazarlama Şirketlerinin bu konuda sessiz kalması bence üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Mevcut durumun sonuçları, herkesin bildiği, ancak dile getirmediği yetersiz, kalifiye olmayan düşük maaşlı tasarımcılar istihdam etmek, prodüksiyon giderleri üzerinden gizlenen gelirlerle durumu kurtarmaya çalışmak şeklinde karşımıza çıkıyor.

Zamanlamalar ise ayrı bir konu. İyi bir tasarım ve render çalışmaları için zaman gerekmekte. Tasarım öncesi araştırma, fikir geliştirme bölümlerini saymasak bile, gerçekten zaman gerekli. Reklamverenin 3 günde bir haftada proje istediği, üstelik bütçesiyle birlikte bir ortamda, tüm bu bilgilerin ışığında sanırım çok şey istiyoruz.

Ya da derme çatma tasarımlarla, nasıl olsa prodüksiyonda çözülür anlayışıyla aslında alan da veren de memnun mu?

 

Leave a Reply